רפואה משלימה – התפתחויות חדשות ומרשימות בתחום

תוכן עניינים

הרפואה המשלימה הולכת וצועדת ממש מדי יום ומתקרבת לתחומים מקבילים או משיקים ברפואה המערבית. אם בעבר היו אלה שני תחומים נפרדים לחלוטין כיום יש הבנה מעמיקה יותר על כך שהרפואה המשלימה, כשמה כן היא – יכולה להוות רובד תומך לטיפולים קונבנציונליים ולכן חשוב לשים לב לעקרונות שלה. הרפואה המשלימה פועלת מתוך השקפת עולם שהגוף והנפש חד הם ולכן על מנת לרפא מחלות או בעיות רפואיות צריך לבחון מה גרם להם לא רק במישור הגופני אלא גם במישור הנפשי או הרגשי. ענפי הרפואה האלטרנטיבית רואים באדם מכלול שמורכב מתמהיל כזה או אחר של איברי גוף וגם תחושות, מחשבות ורגשות ולכן על מנת להשיג ריפוי מלא ומוחלט צריך לשים לב גם למה שלא גופני ולהתחשב בו.

 

אבחון של מצבים רפואיים

על פי הרפואה המשלימה יש גם דרכים לאבחון של בעיות או מחלות וגם דרכי ריפוי שלעיתים ייבחרו כשהן עומדות בפני עצמן ולפעמים בנוסף ובמקביל לטיפול תרופתי קונבנציונלי. כך למשל מקשרת הרפואה המשלימה בין מצבים של לחץ או מתח לבין התפרצות של מחלות בגוף (בין אם פנימיות ובין אם כאלה שנראות כלפי חוץ), בין שעות עבודה מרובות וחוסר שינה לבין מצבים בריאותיים ועוד. אחת מדרכי הריפוי הנפוצות והמוכרות ביותר מבוססת על צמחי מרפא, כלומר על צריכה של מיצוי צמחים שנרקח בהתאמה אישית לכל מטופל ומטופל. מכיוון שגם המרשם יינתן על פי הנתונים האישיים והגופניים של כל מטופל לאחר תשאול מעמיק והבנה של מצבו – הרי שלא יהיו כמה מטופלים שיקבלו בדיוק את אותו הטיפול. מכאן החשיבות של הבחינה ההוליסטית של כל אדם בנפרד עם תכונותיו, המאפיינים האישיים שלו וכמובן סדר היום שלו והמטענים הרגשיים שהוא נושא.

 

איך פועלת הרפואה המשלימה

הפעולה האוטומטית של אנשים כאשר הם לא חשים בטוב היא לגשת לרופא. הוא יאבחן (או לא ימצא) את מה שמציק להם וממנו הם סובלים ויתאים את הטיפול התרופתי שלדעתו יהיה הכי נכון ויעיל. כאשר במקביל ניגשים למטפל ברפואה המשלימה הוא יראה את המטופל קודם כל בתור בן אדם שעומד מולו ויבחן לעומק את סדר היום שלו, איך הוא מעביר את הזמן, במה הוא עובד וכמה שעות הוא משקיע בעבודה, איך הוא משקיע בעצמו ודואג לעצמו לרווחה אישית ועוד. כך אפשר יהיה להבין האם יש מצב נפשי או רגשי שיכול היה לגרום לבעיה הרפואית שצצה. ההמלצות יכולות להיות ביצוע פעולות להרגעות והרפיית השרירים, טיפול גופני לשחרור השרירים או העצמות, רקיחת תרופה המבוססת על צמחי המרפא וכל זאת – במקביל או במקום הטיפול הרפואי.

היתרונות של הרפואה המשלימה

למרות שינויים והתפתחויות רבים שחלו בעולם הרפואה דווקא – עדיין לא הסתיימה הדרך ולא כל הרופאים מקבלים את העקרונות של הרפואה המשלימה עדי כדי לראות מה שותפה לריפויו של מטופל או שותפה בתהליך של מציאת ההקלה עבורו. רופאים רבים סבורים שבבעיות רפואיות צריכה הרפואה בלבד לטפל ואין מקום בתהליך הזה לאנשים אחרים שאינם רופאים. יחד עם זאת רופאים רבים כבר מכירים היטב בעצמם את רזי הרפואה האלטרנטיבית וממליצים על טיפולים כאלה ואחרים במקביל לטיפול רפואי שהמטופל חווה ועובר. לכל הפחות טיפול ההרפיה וההרגעות יכולים לסייע בהשגת מצב רוח מרומם וכאשר המטופל יידע ששמים לב אליו והוא מקבל תשומת לב – ייתכן שזה לכשעצמו יסייע רבות בהשגת הריפוי המיוחל.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר