שיקום מבנים – איך זה מתקיים בפועל ומתי צריך לפנות לעזרה?

תוכן עניינים

שיקום מבנים הוא ענף שלם בתחום הבניה והשיפוצים שכולל בתוכו מגוון רחב של תהליכים המתאימים לכל סוגי המבנים. כל מבנה ניזוק עם השנים וזה לא משנה מאילו חומרים הוא בנוי, באיזו שיטה בנו אותו, כמה הוא גבוה. בסופו של דבר, כל מבנה חשוף לנזקי מזג האוויר, מפתח עם השנים בעיות במערכת האיטום בין אם זה דרך הגג, בין אם זה דרך הקירות החיצוניים. מבנים שלא מתבצעים בהם תהליכים של שיקום מבנים עלולים להדרדר ולהגיע למצב של הוצאת צו מבנה מסוכן מטעם המחלקה ההנדסית של העירייה או הרשות המקומית.

 

האם יש דרכים למנוע שיקום מבנים?

לא באופן אבסולוטי. כמובן, שאם מראש נבחר לעשות שימוש בחומרים, טכנולוגיות ותהליכים מתקדמים כמו למשל קיר מסך זכוכית עשוי מאלומיניום וזכוכית, הסיכוי שנצטרך לבצע שיקום מבנים, קטן בשל החוזק המבני של המערכת. גם ההקפדה על עמידה בתהליכי הבניה בהתאמה מושלמת לתכניות מסייעת להפחית את הסיכוי לנזקים מצטברים ושומרת על המבנה לאורך זמן.

 

ובכל זאת מה זה אומר שיקום מבנים ואיך זה נעשה?

שיקום מבנים יעיל ומקצועי תומך בכל מה שקשור לתיקון ושיקום המבנה. זה יכול להיות תהליך הקשור לשיקום הבטון, שיקום מערכת האיטום כולה, שיקום של הברזלים, הגג וזה יכול להיות גם שילוב של כל התהליכים גם יחד באותו פרויקט. מדובר בפרויקט שלם המתייחס לנזקים שנוצרו כתוצאה מנזקי מזג האוויר כמו מים, חום ורוח, בטיחותו של המבנה וכמובן הדרך שבה המבנה נראה מבחינה אסתטית ועיצובית.

 

לאילו מבנים יש לבצע תהליך של שיקום מבנים?

  1. בניינים ישנים ורעועים
  2. בניינים שמראש בנו אותם בצורה לקויה או שלא לפי התכניות
  3. בניינים עם בעיות רטיבות
  4. בניינים ומבנים שיש בהם ליקויים בחיפויים הן החיצוניים והן הפנימיים
  5. בניינים המאופיינים בליקוי בטיחות
  6. בניינים עם פגמים אסתטיים.

אילו תהליכים קיימים ואיך זה מתבצע בפועל?

כאמור, כל מבנה עובר נזקים באופן שונה ולכן תהליך השיקום נעשה בהתאם לליקויים ולתקלות. ברגע שנוצרת פגיעה בשלד של המבנה, החברה המתמחה אותה בחרתם תחזק את היסודות ותטפל באופן יסודי בקונסטרוקציות ובברזלי הזיון הנפגעים לרוב כתוצאה מתהליכי קורוזיה. למעשה, מדובר באחד התהליכים הכי נפוצים תחת הענף של שיקום מבנים. פגיעה נוספת נוצרת כתוצאה מהיווצרות של נזילות ורטיבות. תהליכי השיקום במצבים כאלה יתמקדו בטיפול יסודי בצנרת, במערכת האיטום הרלוונטית (גג, חלונות, דלתות, קירות), במרזבים לצד טיפול בחיפויים בהם נדרש לבצע צביעה מחודשת. יש מקרים בהם יש צורך לאחות ולחזק מגוון של אלמנטים וקונסטרוקציות במבנה תוך שימוש במגוון כלים וטכנולוגיות מתקדמות כמו למשל הזרקה של חומרים מיוחדים לאזורים עם סדקים, שימוש ביציקות אפוקסיות וכדומה.

 

לסיכום, שיקום מבנים הוא ענף שלם המתמקד במגוון של תהליכים. אם זיהיתם סימני רטיבות, בעיות אסתטיות במבנה, בעיות בטיחות, התרופפות של טיח או סיד, זה הזמן לפנות לגורמים המקצועיים, לא להמשיך להזניח ולפתור את הבעיה מהיסוד שלה כמה שיותר מהר כדי שלא ייגרם נזק נוסף. חשוב לפנות לחברה מקצועית, יסודית, עם שם ומוניטין בתחום שיש לה ניסיון עם פתרונות חדשים בבניה. על החברה לשלוח נציג מטעמה. הנציג יבדוק את מצב המבנה, יבחן בו את כל המערכות גם בהיבט הבטיחותי, גם בהיבט האסתטי וגם בהיבט הפונקציונלי ויקבע תכנית עבודה מסודרת לתהליך של שיקום המבנה. חשוב לבחור בחברה שעושה שימוש בידע, טכנולוגיות רבות וחומרים מתקדמים ומספקת לכם אחריות על כל שלבי העבודה, ללא יוצא מן הכלל.

מעוניינים לפרסם אמר באתר?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר