מהי רשת בטיחות וכיצד היא מפחיתה את הסיכוי לתאונות עבודה?

תוכן עניינים

אחד הנושאים הכי מדוברים והכי חשובים במקומות עבודה בתחומים וענפים שונים במשק ותעשייה, הן ברחבי העולם והן בישראל הוא כל הנושא של בטיחות בעבודה. רובנו נמצאים בעבודה בממוצע שנע בין 6-12 שעות. שעות אינטנסיביות, ארוכות, בהן לא פעם אנו מוצאים את עצמנו גם תחת לחצים ועומסים כבדים. על חלקנו גם מוטלת אחריות רבה שבאה ביחד עם התפקיד או התפקידים אותם אנו מבצעים באופן שוטף. במהלך השנים פותחו, יוצרו ותוכננו אינספור פתרונות שמטרתם להפחית את הסיכוי לתאונות עבודה. אחד מהם נקרא רשת בטיחות. בשורות הבאות נציג בפניכם מהי רשת בטיחות, מה היתרונות שלה וכיצד היא מפחיתה את הסיכוי לתאונות עבודה בעשרות אחוזים.

 

קבועה, זמנית נגד נפילות או לשעת חירום

רשת בטיחות היא מוצר ייחודי אשר תוכנן ופותח עבור ענפים שונים, עם דגש על התחום של עבודות בגובה. היא מתאימה לפרויקטים זמניים כמו שיקום מבנים, חידוש מערכת האיטום או חידוש חיפוי חיצוני וגם לפרויקטים ארוכי טווח כמו הקמת בניין חדש. קהלי היעד של הרשת הם קבלנים, אדריכלים, מהנדסים, אנשי מקצוע מתחום הנדל“ן, אנשי סנפלינג ואנשי חילוץ. מי שאחראי להתקין אותה אלו הם המעסיקים של העובדים בגובה והמטרה שלה היא להעניק להם את התנאים הטובים והבטיחותיים ביותר. הרשת מסייעת למנוע נפילה של עובדים וחפצים מהגובה באתרי בניה, אתרי תיקונים ושאר מקומות בהם יש סיכוי גבוה לתאונות עבודה. גם כאשר אנשים נתקעים במקום גבוה וזקוקים לחילוץ, הרשת מעניקה למחלצים סביבת עבודה הרבה יותר בטוחה ושלווה.

 

למי לפנות לצורך התקנת רשת בטיחות?

לכל פרויקט בניה מהפשוט ועד המורכב ביותר יש מנהל עבודה או קבלן שאחראי על הפרויקט כולו, מא‘ ועד ת‘. תפקידו של מנהל העבודה הוא קודם כל לבדוק ולוודא שהסביבה של העובדים שלו היא בטוחה ובטיחותית. שמדובר בכל הנושא של עבודות בגובה, העובדים חייבים להיות בעלי הכשרה מתאימה ולעבור קורס מיוחד המכשיר אותם לעבוד בגובה ואף מעניק להם רישיון. לפני שקובעים תכנית עבודה מסודרת, המתחם חייב להיות מצוייד בכל הפתרונות שיעניקו ביטחון ובטיחות בסביבת העבודה של העובדים. ניתן לפנות לחברה מקצועית המתמחה במתן פתרונות ייחודיים בהתאמה אישית, לרוב מדובר בפתרונות ומוצרים מודולרים. צוות המומחים של החברה יהיה אחראי לבטח את סביבת העבודה תוך בחירת המוצרים והפתרונות החדשניים ביותר. רק לאחר ההתקנה ובדיקה יסודית שכל המוצרים והפתרונות עומדים בתקנים הנדרשים, ניתן יהיה להתחיל בפרויקט.

אילו עוד פתרונות קיימים למניעת נפילות ותאונות?

יש היום מגוון רחב של פתרונות חדשים בבניה שמטרתם למנוע תאונות ולהפחית את הסיכוי לנפילות כמו למשל מעקות בטיחות, מחסומים להגנה על הקצה, מחסומים להגנה על פירי מעלית, גדרות ניידות, שערים לגדרות ניידות, יצירת מעברים בטיחותיים לעובדים ועוד.

 

טיפים חשובים לעבודה בגובה

  • כל עובד בגובה חייב להכיר באופן יסודי את התכנית לעבודה בפרויקט בו הוא לוקח חלק ולהבין לעומק את שלבי העבודה.
  • יש לרענן את כללי הבטיחות במתחם בכל יום מחדש.
  • יש לוודא בכל יום כי המתחם בטיחותי לעבודה וכי כל הפתרונות מותקנים כראוי.
  • יש לשים לב כי העובדים עושים שימוש בציוד תקין, כי יש להם רתמות תקינות, חבלי בטיחות, אפודים, משקפי בטיחות ואת כל הציודה נדרש כדי לשמור על הבטיחות שלהם לאורך כל שעות היום.

 

לסיכום, עבודה בגובה איננה משחק ילדים ודורשת ידע, מקצועיות, דיוק, עירנות, ניסיון ומתן תשומת לב לכל הפרטים.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
רוצים לקבל עזרה?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
פופולרי באתר