חוויתם קוצר נשימה? הנה כל מה שכדאי שתדעו

תוכן עניינים

קוצר נשימה הוא חוויה מאד לא נעימה. מעבר להשלכות שאולי יהיו לו לטווח הארוך, גם בשניות או הדקות שהוא מתרחש מדובר במצוקה מאד גדולה, שכן אי אפשר לתפקד בצורה תקינה בלי האפשרות לנשום. קוצר הנשימה הוא בעצם קושי בנשימה, בין אם הוא קורה באופן חד פעמי ובין אם יש הסבר פתולוגי לכך שהוא קורה ומי שחווה אותו יודע שמדובר לא רק בעניין רפואי או בריאותי אלא בהרבה מעבר לכך – המתח הנפשי הכרוך בחוסר הידיעה אם הקוצר יקרה שוב ואם כן – מתי, הלחץ הזה שמרגישים כאשר הגוף עושה מאמצים גדולים לקבל כמה שיותר חמצן שהוא רק יכול וכמובן אי הוודאות בנוגע לרגע הסיום שלו ומה יקרה לאחר מכן. מכאן קל יותר להבין שמדובר בחוויה קשה ומאד לא נעימה ולכן חשוב לדעת מה לעשות ואיך להתמודד במקרים כאלו.

 

מה זה בעצם קוצר נשימה ולמה הוא מסוכן כל כך?

מעצם השם של התופעה – קוצר נשימה, קל יותר להבין במה מדובר ומה בעצם קורה בגוף בזמן הזה. דרכי הנשימה שבגרון מצטמצמים ממגוון סיבות כאלה ואחרות או בשל מאמץ חד שהגוף הפעיל ולפתע הקוטר שלהם לא מספיק להעברת הכמות הנדרשת של חמצן אל הלב ומשם אל כל שאר אזורי הגוף. מה שבאמת חשוב במקרה כזה הוא הגעה מיידית לבית חולים או לטיפול רפואי על מנת להבין האם נגרם נזק, על מנת לנסות ולברר מה גרם מלכתחילה לקוצר הנשימה וכמובן לתת את הטיפול הכי נכון ומתאים. לפעמים יהיה צורך בבדיקת צנתור לב וירטואלי, שנחשבת לחזית הטכנולוגיה הרפואית וחוסכת מהמטופל הרבה מאד כאבים וחוסר נוחות. בדרך זו אפשר לבדוק האם יש עורקים חסומים או כאלה שבהם יש הפרעה כלשהי לזרימת הדם, מה שפוגע בפעילותו התקינה של הלב ובבוא העת גם יכול לגרום לקוצר נשימה.

 

החשיבות של טיפול ואבחון מהירים

אין ספק שבכל מה שקשור לבעיות לבביות יש חשיבות לאבחון מהיר ככל האפשר על מנת להבין בדיוק מה לא בסדר ולהציע את הטיפול הטוב והיעיל ביותר לכל מצב ולכל בעיה. עם בעיות בלב אסור להתעכב ואין לדחות את הביקור הדחוף אצל הרופא. חשוב לדווח על כל הכאבים, חוסר הנוחות והתופעות שהמטופל חווה וכל מצב שהיה נראה לו כמנת חלקו. במידה והיו בסביבתו אנשים נוספים בעת ההתקף של קוצר הנשימה כדאי לשאול גם אותם מה הם ראו או למה הם שמו לב, שכן כל תופעה, קטנה ככל שתיראה, יכולה לשפוך אור על המצב בכללותו וכך הרופא יידע בדיוק מה קרה ואיך למנוע את ההתקף הבא. חשוב מאד לזכור שהלב חייב לקבל את החמצן אחרת הגוף כולו לא יוכל לתפקד. קוצר נשימה מפריע בזה ולכן חשוב לטפל בו בדחיפות.

 

 

מה עלול לגרום לתופעה?

יש מגוון סיבות או גורמים שיכולים לגרום לתופעה זו, בין אם הם כרוניים (כלומר מוכרים שיכולים לחזור על עצמם) ובין אם הם קורים בפעם הראשונה – מחלות רקע שמסתבכות, מאמץ גופני שלא בוצעה הכנה לקראתו וכמובן שלפעמים ללא שום סיבה נראית לעין או בלי גורם שאפשר לאתר ולאבחן. כאשר מופיע קוצר נשימה בפעם הראשונה חשוב אפילו יותר להבין מדוע הוא קרה וכך לדעת אם מאובחנת מחלה שצריך להתייחס אליה גם לטווח ארוך.

מעוניינים לפרסם אמר באתר?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר