מה זה סייבר ולמה זה חשוב בחיים של כולנו?

תוכן עניינים

אי אפשר לחיות במציאות הנוכחית בלי להכיר את המונח סייבר. יש לו משמעויות חיוביות ושליליות ובשני העשורים האחרונים הוא מהווה חלק בלתי נפרד מכל תחום מתחומי החיים. באופן מאד כללי על מנת להסביר מה זה בכלל סייבר – צריך לדמיין את החיים של כל אדם כמעט ואת דרך ההתנהלות המקוונת שלהם, כלומר את כל המידע והנתונים שיש אודות אנשים ברחבי רשת האינטרנט. הרבה מאד אנשים גולשים ברשת מדי יום, מבצעים פעולות שונות שקשורות למידע אישי שלהם ומקפידים היטב לוודא שהנתונים שלהם נשמרים בצורה מאובטחת כך שלא תהיה שום זליגה של מידע שיגיע, בטעות, לידיים הלא נכונות. מומחי סייבר, אם כך, הם אנשי המקצוע שמכירים את הצד השני של רשת האינטרנט ויודעים לזהות מתי אתר אינטרנט למשל ייחשב לבטוח ומאובטח ומתי לא. הם אלה שיכולים לייעץ בנוגע לשמירת פרטים.

 

החשיבות של אבטחת מידע

חברות ענק, כמו גם מדינות ומוסדות ממלכתיים משקיעים לא מעט זמן וכסף בווידוא שהפרטים של האזרחים או הלקוחות שלהם נשמרים היטב. החשש מפני מתקפת סייבר וגניבת פרטים אישיים יכולה לשתק כל מי שיש לו גישה למידע שכזה והוא רוצה להגן עליו מכל משמר. על מנת להבין את החשיבות של אבטחת המידע צריך להבין מה יקרה אם המידע לא יהיה מאובטח ויזלוג לידיים שתעשנה בו שימוש לרעה. אנשים שמכירים את התחום ופועלים בו כמו אורי אלטר, יכולים לתת כדוגמא גניבת פרטים אישיים וסודיים כמו מספרי תעודת זהות, תאריכי לידה או אפילו מספרים של כרטיסי אשראי. דמויות שליליות שפועלות בצללים או מחוץ לחוק יכולות לבנות זהויות פיקטיביות עם כל הנתונים האלה וכך יעמידו בסכנה ממשית את נושאי הזהות האמיתית. זו רק דוגמא אחת אך ללא ספק היא ממחישה את החשש הגדול.

מה יכול לקרות בהיעדר אבטחת סייבר מוקפדת?

כאמור – גניבת זהויות ובניית חדשות היא רק קצה הקרחון של מה שיכול לקרות במידה וחלילה תיווצר תקלת סייבר או שמא גורמים עוינים יבצעו מתקפת סייבר מתוכננת מראש. יש חשש מהותי מפריצה למחשבים של חברות וארגונים כמו בנקים, מוסדות ממשלתיים וכמובן מחשבים של שירותים לציבור הרחב כמו מערכות תעבורה ותחבורה, בקרת תעופה וכל מה שנשלט על ידי מחשבים מרחוק, שאפשר בעצם לומר שזה כל שירות שמסתמכים עליו בקנה מידה המוני. חשוב מאד לוודא שכל אתר שגולשים אליו או מזינים בו פרטים אישיים חשובים וסודיים יהיה בעל פרוטוקולי אבטחה מחמירים ואם יש ספק – כדאי להתייעץ בעניין עם מי שסומכים עליו ומכיר את התחום טוב יותר. כך כל אחד יתרום את תרומתו הצנועה לשמירה על אבטחת המידע שלו ויעודד בכך גם אחרים.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר