איך סייבר משפיע על הביטחון הלאומי

תוכן עניינים

המונח סייבר הוא מונח שלא ניתן להתעלם או לברוח ממנו בשנת 2022. בעולם רווי במלחמות ובמאבקים פנימיים בין מדינות, ארגונים, ובין צבאות, ישנה מחשבה תמידית לחדש ולהתפתח בתחום הלחימה והנשק. יד ביד עם ההתקדמות הטכנולוגית בעולם, כך גם עולם הלחימה והמאבקים השתדרג פלאים. כיום על מנת לפגוע קשות במדינה או ארגון כלשהו, מספיק לבצע תקיפות בתחום, אשר במקרים רבים יכולים להביא להרס רב, ולנזק גדול יותר משנשק חם כלשהו יכול לגרום ובלחיצת כפתור בלבד.

בעוד מדינות רבות עושים את מרב המאמצים על מנת להגדיל את החימוש ואת כוח האדם שלהם בתחום הלוחמה האלקטרונית, וכיוצא בזאת, מרחב הסייבר ועולם המלחמה בו רק גדל, מתפתח, וחוצה יבשות. המלחמה בסייבר לעתים נשארת בין הצללים, זאת כאשר האדם הממוצע לא נחשף ולא שומע אפילו על אחוז קטן מכלל הפעולות, המאבקים, והחידושים הקיימים בעולמות אלה. באתר של גיורא איילנד, תוכלו לקבל מידע מקיף בנושא.

אילו אתם תוהים מה זה סייבר, למה הכוונה בלוחמה האלקטרונית, וכיצד בעצם ניתן לרסק מדינה שלמה באמצעות מחשב ולחיצת כפתור פשוטה, אתם לא לבד, ובכתבה הקצרה הבאה ננסה לשפוך לכם אור על אחת הסוגיות המרתקות אשר קיימות כיום בעולם שלנו.

מה זה מאבק בסייבר

מושג זה מתייחס להבנה שכיום כלל המערכות, התשתיות, וכל דבר אשר משרת מדינות שונות או צבאות, נמצא בעולם המחשב ובעולם הדיגיטלי. כך כאמור פגיעה פשוטה בתשתיות חשמל יכולה להביא לניתוק של אוכלוסייה שלמה ממשאבים קריטיים כמו אור, פגיעה בתשתיות אינטרנט יכולה לנתק מדינה שלמה מהרשתות החברתיות, ובכך למנוע מאנשים לתעד מלחמות ברשתות החברתיות, ועוד סיטואציות מגוונות ומורכבות שאתם רק יכולים לחשוב עליהם.

העובדה שכלל התשתיות בימינו נמצאות ברשתות כלשהן, הביאה לכך שמדינות שלמות הבינו שהן פגיעות, וכי ניתן לפגוע בקלות במשאבים קריטיים, צבאיים או אזרחיים, אשר חשובים ביותר לתפקוד היום יומי של מדינה או של צבא. החשש הנ"ל מביא מדינות שלמות לפתח טכנולוגיות להגנה כנגד תקיפות בסייבר, להקים אגפים ומחלקות גדולות שעוסקות בנושא, ובעיקר הפך את התחום הזה לדבר החם ביותר בשנים האחרונות.

מה ההבדל בין סייבר לאבטח מידע?

רבים מתבלבלים בין שני התחומים הללו. סייבר ואבטחת מידע. אז נכון שיש לא מעט דברים משותפים בין השניים, אבל גם יש כמה הבדלים שכדאי להכיר. למעשה, גם סייבר וגם אבטחת מידע נועדו ופותחו במטרה לספק הגנה. יחד עם זאת, סוג ההגנה שונה לגמרי. כלומר, ההגנה שניתנת במערכות מידע היא על נתונים וההגנה שניתנת בסייבר היא על נתונים השייכים למרחבי סייבר. באבטחת מידע אנחנו מגנים על נתונים מכל מיני איומים, למשל כאשר האקרים מזהים מספרים כמו למשל תעודת זהות. אבטחת מידע מטרתה להגן על מידע בכדי שלא תתבצע גניבה של נתונים. לעומת זאת, אבטחת סייבר מגנה על מידע שקיים ברשתות, במערכות מחשוב וברחבי רשת האינטרנט.

 

מה התפקידים של מגנים ואבטחת מידע?

התפקיד העיקרי שלהם הוא להגן על השימוש בנתונים ומידע. כן חשוב שיהיה שיתוף פעולה מלא בין שני התחומים הללו משום שקיים קשר ישיר ביניהם. בין השאר הם אחראיים על תהליכי ניטור בזמן אמת במהלך כל שעות היממה בכדי למנוע איומים, עליהם לעשות מאמצים במטרה למנוע איומים הקשורים להונאה מקוונת, עליהם לנתח מתקפות סייבר ואף לבצע חקירות של אירוע סייבר מסוגים שונים תוך ביצוע ניתוחי מערכות מתקדמות.

מעוניינים לפרסם מאמר באתר?

השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר

שתפו עם חברים
פופולרי באתר